Mleko roślinne

Mleka roślinne: rodzaje, właściwości. Dla kogo jest przeznaczone?

W ostatnich latach mleko roślinne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ weganizm i zdrowy styl życia zyskują coraz więcej zwolenników. Pozyskuje się je z ziaren, nasion, orzechów i roślin strączkowych. Każdy z tych napojów ma inny smak i właściwości, z których większość jest korzystna dla zdrowia. Mleko roślinne to napój dla każdego, a jego wprowadzenie do diety wzbogaci ją o szeroką gamę mikro- i makroelementów.

Jakie są rodzaje mleka roślinnego?

Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów mlek roślinnych. Produkt ten uzyskuje się poprzez namaczanie lub mielenie nasion albo orzechów różnych roślin, a następnie przecedzenie powstałego napoju. Niektóre rodzaje mleka roślinnego nie są trudne w przygotowaniu i wiele osób robi je w domu. Dostępne są następujące rodzaje mlek roślinnych:

  • mleko sojowe;
  • mleko z prosa, owsa i ryżu;
  • mleko gryczane i quinoa;
  • mleko sezamowe, z nasion konopi.
  • mleko kokosowe, mleko z orzechów laskowych albo włoskich itp.

Właściwości mleka roślinnego

Istnieje szeroki wybór mlek roślinnych, więc jeśli ktoś zdecyduje się przejść na weganizm, nie może spożywać mleka ze względów kuracyjnych lub po prostu chce urozmaicić swoją dietę, będzie miał wiele możliwości. W zależności od produktu użytego do produkcji mleka roślinnego, smak, właściwości i wartość odżywcza napoju będą się różnić. Oto niektóre z najpopularniejszych właściwości mleka roślinnego.

Wygląd i smak mleka roślinnego

Mleko kokosowe ma słodki kokosowy smak i kremową konsystencję. Sprzedawane w puszkach, jest gęstsze i zawiera mniej wody niż zwykłe mleko kokosowe w kartonie, wzbogacone wapniem. Jest to produkt bogaty w tłuszcze (bardziej kaloryczny) i witaminy z grupy B, a zaletą mleka kokosowego jest brak cholesterolu. Mleko kokosowe zawiera cenne mikro i makroelementy takie jak: żelazo, magnez, selen, fosfor, a także wapń, miedź, cynk i potas. Ze względu na swoją słodycz, mleko kokosowe jest często wykorzystywane w przemyśle cukierniczym jako dodatek do ciast i innych wypieków.

Dla kogo jest wskazane mleko roślinne?

Mleko roślinne to napój dla każdego, a jego wprowadzenie do diety skutkuje szerokim wachlarzem mikro i makroelementów. Ta roślinna alternatywa dla mleka jest szczególnie skuteczna dla osób z nietolerancją laktozy (populacja, która okazała się bardzo duża, bo aż 80% społeczeństwa ma kłopoty z trawieniem produktów z mleka krowiego). Ponadto, mleko roślinne jest doskonałą alternatywą dla mleka konwencjonalnego dla osób. Jest to również produkt skierowany do osób z wysokim cholesterolem.