Mleko roślinne

Mleko roślinne. Co to właściwie jest i jak je przygotować w domu?

Mleko roślinne ze strony www.bee.pl jest porównywalne pod względem konsystencji i koloru do nabiału zwierzęcego. Mleko to produkt, który wtóruje człowiekowi od urodzenia. Wpierw w postaci mleka matki, później naleśników i sproszkowanego kakao, a na końcu białej kawy. Co jednak zrobić, gdy nasz organizm nie akceptuje laktozy? Jak zastąpić mleko, abyśmy nie musieli rezygnować z ulubionych dań i puddingów? Tu z pomocą przychodzi mleko roślinne. Czym ono dokładnie może być? Jak je przygotować?

Czym jest mleko roślinne?

Mleko roślinne to doskonała alternatywa dla mleka krowiego i koziego, która jest równie zdrowa i smaczna. Rzeczywiście, w EU termin “mleko” był zarezerwowany dla produktów zwierzęcych, ale zwyczajowo używa się go do opisania napojów roślinnych, które wyglądają i smakują tak samo jak dobrze znany biały płyn. Mleka roślinne wytwarzane są z różnego rodzaju nasion, ziaren, drobnych orzechów i pestek w procesie moczenia, mielenia i prasowania.

Dlaczego mleko roślinne jest tak popularne?

Badania pokazują, że ponad 80% mężczyzn i kobiet nie potrafi dobrze trawić mleka. Jednak większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i codziennie spożywa jogurty i pyszne desery. Co ciekawe, ludzie są jedynymi ssakami, u których w dorosłym życiu spożywa się mleko. Zazwyczaj niestrawność tego napoju prowadzi do pogorszenia wyglądu fizycznego skóry, dyskomfortu żołądkowego, uczucia ciężkości, a także ciągłego zmęczenia. Odstawienie produktów mlecznych może skutecznie zwalczyć większość z tych objawów. Aby znaleźć odpowiedź na tego typu pytanie, wystarczy przez jakiś czas spróbować mleka roślinnego zamiast krowiego.

Jaka jest szczególna różnica między mlekiem krowim a roślinnym?

Są produkowane różne rodzaje mleka, aby zaspokoić szczególne zapotrzebowanie na mleko roślinne. Jednak naprawdę nie należy zapomnieć, że mleko roślinne różni się od mleka zwierzęcego pod względem składu. Jest ono mniej kaloryczne, a ponadto obejmuje mniej białka (z wyjątkiem sojowego). Mleko roślinne zawiera jednocześnie zazwyczaj mniejszą ilość wapnia i witaminy D, dlatego spożywane w przeciwieństwie do mleka, powinno być łączone z innymi pokarmami w celu uzupełnienia tych niedoborów. Dzieje się tak dlatego, że mleko ma niemal identyczne właściwości jak roślina, z której jest produkowane. Niestety, napoje roślinne nie zawierają błonnika, który jest ważnym składnikiem rośliny, z której powstał i dlatego powinien być uzupełniany w inny sposób.